دسته‌ها
نوشته ها

20 ایده برای جذب نوجوانان و جوانان [ تجربه های یک امام جماعت موفق ]

تجربه‌ها آن وقت که بازگو می‌شوند، فهم جدید و متفاوتی از مسائل به شما ارائه می‌دهند و فکرهای خام را از هراس اشتباه و از دست دادن فرصت‌های موجود رها می‌سازند. تجربه‌ها آن هنگام که میان افراد به اشتراک گذاشته می‌شوند، فصل تازه‌ای از همراهی و همدلی را می‌گشایند که در آن نیل به آرمان و ساخت مدینه فاضله آسان‌تر و هوشمندانه‌تر خواهد بود.

حجت‌الاسلام عظیمی امام جماعت مسجد موسی بن جعفر(ع) هم تجربه‌های موفق و موثر خود را برای جذب جوانان و نوجوانان به مسجد انجام داده که مطمئنا شنیدن آنها برای هر فعال مسجدی، مفید و البته قابل اجرا خواهد بود . در ادامه همراه نوجوانیا باشید 

الف : ایده‌ها : 

۱. تلاش برای جذب جوانان و نوجوانانی که به هر علت با مسجد فاصله گرفته‌اند و شاید بعضا در ایام خاص مثل محرم حضور پیدا می‌کنند.

۲. تکریم  و دعوت از همهٔ پیشکسوتان که قبلا با مسجد ارتباط داشته و به دلایلی حضور ندارند و یا فعال نیستند.

۳. برقراری انس و الفت بیشتر بین اعضای امنا وکنار گذاشتن سلایق و حساسیت‌های سیاسی و احیانا کدورت‌ها…

۴. تقویت بسیج و خارج کردن پاس از رکود با دعوت از نخبگان سیاسی و فرهنگی و انقلابی

۵. طرح تقویت و اجرا و کمک به برنامه‌های اعتقادی بیشتر مثل برپایی اقامهٔ یک شبانه‌روز  نماز قضا در هفته( شنبه‌ها)  و اختصاص روز جمعه به بحث مهدویت و روز یکشنبه به بحث احکام و چهارشنبه به تفسیر قرآن که این طرح‌ها از قبل رمضان شروع و با استقبال روبه‌رو گشته است.

۶.تقویت  برنامه‌های عمیق و غیرسطحی مثل حفظ قرآن خواهران به جهت زمینه‌ای که وجود دارد و جذب خانواده‌های آنان به مسجد که با زحمت مربیان و حافظان قرآنی تا پایان آذر تعدادی حافظ کل قرآن( خانم‌های میان سال) و حفظ قرآن، تعدادی نو نهالان دختر همراه با مفاهیم که  بدون هیچ هزینه‌ای برای مسجد و قرآن آموزان به جامعهٔ قرآنی تحویل خواهد شد.

۷. ایجاد یک سامانه  نظرسنجی در خصوص برنامه‌ها ومیزان رضایت آنها و یا موضوع از طریق توزیع  برگهٔ نظرسنجی بین نماز گزاران؛ قطعا این کار به بهبود برنامه‌ها ورفع نواقص کمک کرده و آمار جذب جوانان و نوجوانان را بالا می‌برد.

۸. تقسیم کار بین اعضا و حتی پیشکسوتان  جهت برداشتن فشار کار از دوش هیئت امنا که قطعا آن موقع وظایف محوله به ایشان و دیگر افراد به نحو احسن انجام خواهد شد.

۹.معرفی بانیان  اطعام و دیگر امور مسجد  به دوستان با نفوذ کلام و تاثیرگذار از جمله امنا تا هم تکریم بیشتر انجام گردد و هم در صورت لزوم با آنها صحبت گردد تا به جای هزینه در  بعضی موارد غیر ضرور٬ اعتبارات خود را به برنامه‌های عمیق فرهنگی و اعتقادی صورت دهند.

۱۰. دعوت از سخنرانان اخلاقی٬ انقلابی٬ ارزشی٬ با بصیرت و ولایی در مراسمات که این بایستی از جمله وظایف ائمه جماعات باشد و برای آن تلاش نمایند.

۱۱. پرهیز از اجرای برنامه‌های سطحی و پرداختن صرف به شور٬ بلکه انتخاب برنامه‌های عمیق وکاربردی همراه با شعور و درخور نیاز دینی و اعتقادی و واجبات مردم به خصوص جوانان و بسیجیان.

۱۲.تقویت وکمک به برپایی بهتر نماز صبح و زیارت هر روزهٔ عاشورا مثل برقراری امنیت برای حضور در مسجد در ساعات نیمه شب که با خطرات همراه است٬ خوشبختانه حضور کارکنان کلانتری محله  بیشتر سحرها مقداری امنیت بر قرار کرده ولی باید مثل ماه رمضان که بسیاری از مردم محل در نماز صبح حضور داشتند، بقیه سال هم نمازصبح را در مسجد اقامه کنند.

۱۳. هم‌افزایی و ارتباط بیشتر بین مسجد و مساجد محله٫ سرای محله و استفاده بیشتر از کانون سیمای ساجدین که متعلق به مسجد است در راستای برنامه‌های مسجد

۱۴. کمک و تبلیغ و تقویت مراسمات اثرگذار در زمان‌های خاص مثل دعای ندبه در صبح جمعه‌ها  به جهت اینکه این برنامه در منطقه و محله و مساجد کمتر اجرا می‌شود که مورد استقبال نماز گزاران قرار گرفته و برای بانی شدن صبحانه باید در نوبت بمانند.

۱۵.به کار گرفتن ابزار نوین و الکترونیکی جدید مثل ویدئو  پروژکتور ثابت جهت پخش کلیپ در ایام مختلف و حتی استفاده سخنران از آن در منبرها. + اطلاع رسانی مراسم ها و … در پیام رسان های ایرانی و…

۱۶تقویت زیر ساخت نصب تلویزیون مدار بسته به جهت بهره‌وری بیشتر طبقات دوم سوم از مداحی و سخنرانی و رفع سر و صدا ضروری است.

۱۷برطرف کردن مشکل صوت و تنظیم آن در خور متراژ مسجد و رفع نور در مواقع مختلف.

۱۸.منظم‌تر شدن پخش اذان در سه وعدهٔ نماز بخصوص نماز صبح، باصدای نسبتا ملایم و قابل شنود برای همهٔ اهل محل

۱۹.ارتباط  بیشتر با همه نمازگزاران به خصوص در ایام بیماری و زیارتی آنها و اطلاع از احوال نمازگزاران  بیمار و دیدار از آنها

۲۰- کمک به مشکل اشتغال جوانان مسجد و معرفی به ارگان‌ها البته به صورت مستمر و پی‌گیر تا رفع مشکل آنها.

بیشتر بخوانید »» ایده های مسجدی ؛ برگ برنده امت حزب الله در انتخابات

با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
نوجوانیا

از نوجوانیا

رسانه نوجوانیا ، رسانه دختران مسجدی و پسران مسجدی که با نظارت مومنین مسجدی و طبق متن فقه شیعی به نشر خبر و مقاله می‌پردازد. رسانه نوجوانیا از راه روشنگری برای درک بهتر موضوعات به مردم قدرت می‌دهد تا تصمیم درست بگیرند. گروه تحریریه نوجوانیا تلاش می‌کند در محیط رایان با دفاع از حق ، برای پیشبرد اهداف متعالی اسلام عزیز قدم بردارد...

رخداد از
guest

2 نظرات
قدیم ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
ناشناس
ناشناس
1 سال قبل

سلام عرض ادب و احترام و تشکر از ارائه ایده برای جذب جوانان و نوجوانان اگرچه ایده های ارائه شده خوب و تا حدی قابل اجرا است اما چندان باعث جذب و ایجاد انگیزه لازم نمیشودکودک و نوجوان سرشار از نیرو و انرژی ست و به دنبال مکانیسم که نیازهایش را برآورده نماید برای اینکه کودک و نوجوان را جذب مساجد کنیم ابتدا شناسایی و سپس درک نیازهای آنان است استفاده از ورزشهای مختلف فوتبال تنیس پینگ پنگ طناب کشی و فوتبال دستی و اردوهای فرهنگی ورزشی کوهپیمایی میتواند نقش بسیار موثری داشته باشد و همچنین راه اندازی بانک جایزه… ادامه متن »