دسته‌ها
نوشته ها

کاشت ناخن و پیش به سوی بیماری

برکسی پوشیده نیست که در سال‌های اخیر، متاسفانه کاشت ناخن و ژلیش به یکی از پرطرفدارترین تکنیک‌های جلت توجه و تبرج تبدیل شده است؛ تکنیک و روشی که البته در نگاه مومنین زشتی به همراه دارد اما شاید بهتر است آن‌قدر در این رنگ‌ و طرح‌ها غرق نشویم که عارضه‌های پوستی که می‌تواند برای‌مان به همراه داشته باشد را نبینیم!

عارضه‌هایی که فقط محدود به حساسیت‌های ساده پوستی نیست و می‌تواند سلامت فرد را بیشتر از آن‌که فکر می‌کند به خطر بیندازد. به نظر می‌رسد که اگر نمی‌توانیم دست از انجام چنین کاری برداریم، باید دست از تبلیغ و ترویج کاشت ناخن و استفاده از مواد شیمیایی برداریم، این می‌تواند راهکار مناسبی برای کاهش آسیب‌های آن باشد.

بله! ناخن‌های کاشته‌شده در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف بسیار زیان بار هستند؛ ناخن‌های محکمی که نظافت شخصی را سخت میکند، ضرر دوچندانی به دست‌های‌مان می‌دهد، اما این تنها یک روی ماجرای کاشت ناخن است.

روی دیگرش، آسیب‌هایی است که ممکن است مراحل مختلف کاشت ناخن ، برای سلامت پوست فرد به همراه داشته باشد. عارضه‌هایی که در برخی کمتر و در برخی دیگر، بیشتر دیده می‌شود.

مثلا این‌که در مرحله اول، لازم است که برای این کار، ناخن فرد کاملا و در بیشتر حالت ممکن مانیکور شود؛ مانیکوری که باعث می‌شود قسمتی از ناخن به عقب رانده شود: «این درحالی‌است که این قسمت‌های ناخن، بهترین راه محافظت از ناخن و انگشت‌ها در برابر باکتری‌ها و قارچ‌ها هستند.»

این را دکتر محمد رضوانی، متخصص پوست، مو و زیبایی می‌گوید که معتقد است از همان ابتدایی‌ترین مرحله، آسیب‌زایی این روش کاشت ناخن آغاز می‌شود.

میز کاشت ناخن را می‌بینی؟

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند احتمال بروز عارضه‌های پوستی را در این عمل بالا ببرد، وسایلی است که در این روش استفاده می‌شود که می‌توانند بیماری‌های پوستی را از فردی به فرد دیگر منتقل کنند:

«این‌که با یک اسپری و با دو افشانه الکل، انتظار ضدعفونی‌شدن داشته باشیم، بیشتر خنده‌دار است تا نتیجه‌بخش؛ ضدعفونی وقتی رخ می‌دهد که تمام این وسایل مانند فرچه و سوهان و… در دستگاه اتوکلاو قرار بگیرند و من فکر نمی‌کنم به تعداد انگشتان یک دست هم کسانی باشند که این کار را انجام بدهند.»

دکتر محمد رضوانی، ادامه می‌دهد که لازم است پیش از انجام، به استریل بودن همه‌چیز اطمینان حاصل کرد. تراشه‌های ناخن مشتری‌های قبلی را که روی میزشان دیده‌اید؟

کاشت ناخن و بالاخره UV !

مواد لازم برای ژلی‌کردن ناخن، در حالت عادی خشک و تثبیت نمی‌شوند؛ برای همین هم به دستگاه‌هایی مانند UV احتیاج است که این عمل تثبیت شود. این‌طور که قریب به اتفاق متخصصان پوست و مو و زیبایی می‌گویند، اشعه‌ای مانند UV می‌تواند احتمال ایجاد لکه‌های پوستی را بالا ببرد؛ موضوعی که دکتر رضوانی هم آن را تایید می‌کند و می‌گوید:

«بر کسی پوشیده نیست که اشعه UV اشعه‌ای سرطان‌زاست. از دستگاه‌های سولاریوم تا حمام آفتاب و همین کاشت ناخن که باید تحت تاثیر این اشعه قرار بگیرد.

البته که این آسیب‌زایی به دو عامل مختلف بستگی دارد. حساسیت افراد و مدت زمان تماس با این اشعه، دو فاکتور بسیار مهمی است که می‌توانند میزان و شدت خطر را کم و زیاد کنند. در این میان، دز اشعه هم می‌تواند تاثیرگذار باشد.»

این‌طور که دکتر رضوانی می‌گوید، نوع و استانداردهای هر دستگاه با دیگری فرق دارد و هرکدام از این اشعه‌ها اگر با دزی خارج از استاندارد ساطع شود، می‌تواند در طولانی‌مدت، آسیب‌زننده و خدای‌نکرده، سرطان‌زا باشد.»

این رزین حساسیت زا برای کاشت ناخن

چه بسیار مراجعه‌کنندگانی که به رزینی که مواد کاشت ناخن و ژلیش را برای روی ناخن می‌چسباند حساسیت داشته‌اند؛ تجربه‌ای که دکتر رضوانی از آن به تعدد یاد می‌کند:

«حساسیت نسبت به رزین موردی است که بسیار اتفاق می‌افتد؛ البته هستند کسانی که حساسیت ندارند و هیچ اتفاقی برای‌شان نمی‌افتد اما آن دسته ازافرادی که تجربه حساسیت داشته‌اند وبه‌طورکلی، شانس حساسیت بالایی دارند، ممکن است به رزین هم حساسیت نشان بدهند.»

علاوه‌برآن، آن صفحه‌ای‌ که همه قضیه کاشت ناخن را بردوش می‌کشد و روی ناخن اصلی خودمان قرار‌می‌گیرد هم می‌تواند اثرات ناخوشایندی برای فرد و انگشت‌هایش داشته باشد.

این‌طورکه دکتر محمد رضوانی می‌گوید، این صفحه قرار گرفته روی ناخن، اجازه تنفس به ناخن را نمی‌دهد و درنهایت می‌تواند نرمی ناخن و شکستن آن را به همراه داشته باشد و یک زشتی دائمی ایجاد کند…

  • منتشر شده در گروه جامعه جام جم آنلاین
با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
نوجوانیا

از نوجوانیا

رسانه نوجوانیا ، رسانه دختران مسجدی و پسران مسجدی که با نظارت مومنین مسجدی و طبق متن فقه شیعی به نشر خبر و مقاله می‌پردازد. رسانه نوجوانیا از راه روشنگری برای درک بهتر موضوعات به مردم قدرت می‌دهد تا تصمیم درست بگیرند. گروه تحریریه نوجوانیا تلاش می‌کند در محیط رایان با دفاع از حق ، برای پیشبرد اهداف متعالی اسلام عزیز قدم بردارد...

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات